Haber Detayı
30 Mayıs 2017 - Salı 09:40
 
Sanayide, tarımda ve turizmde hak edilen teşvik alınmalıdır
Isparta Girişimci ve Sanayici İşadamları Derneği (IGSİAD) Başkanı Hasan Büyükçam, tarımla büyümeyi hedefleyen Isparta için önemli bilgiler verdi. Gül, Elma, Kiraz , Vişne ve Şeftali gibi baş tarım ürünlerimizin üretiminden pazarlanmasına kadar birçok soruna dikkat çeken Büyükçam, elde bulunan imkanlardan bahsetti.
ISPARTA GÜNDEM Haberi


        Gül Çiçeğinde dünyada üretimin yaklaşık  %65’lik dilimini karşılayan “Isparta’da gül stratejik ürün değil” ama Karadeniz’de: Rize 4.bölgede ,Çay 2005 yılında  stratejik ürün kapsamına alınmış “prim desteği” verilmeye başlanmış , Ordu ve Giresun, Teşvikte 5.bölgede fındık stratejik ürün.Isparta teşvikte 2.Bölgede,gül bir türlü stratejik ürün olamadı . Bir türlü teşvik alamadı…

 

Bu konular hakkında değerlendirmelerde bulunan IGSİAD Başkanı Hasan Büyükçam; “

GÜLE TEŞVİK  KONUSU

“Gül Çiçeğine” teşvik verilmeli, KDV oranı düşürülmelidir.Elmasta,pırlanta da KDV %0(sıfır) dır. Ama Isparta gülü  için KDV %18dir. Kısacası:Fındık, çay, koza, tiftik teşvik alırken gül’e teşvik yok.  KDV indirimi yok.

ÇÖZÜM:

1-“Gül Çiçeği  ‘Endüstri Ürünü’ olmalı, Kg başına  destek verilmeli ya da ‘Kültür Ürünü’ olarak kategorize edilmelidir.

 2-Gülcülüğün geleceğine yönelik olarak gül de iyi tarım uygulamaları çerçevesinde desteklenmeli. Gül üretiminde organik tarıma geçilmelidir.

3-Gül çiçeği Tarım sigortası (Tarsim) kapsamına alınmış ama nedense “don” tehlikesi kapsam dışında tutulmuştur. Bunun acısı 24 Nisan 2015’te ilimizde yaşanan (-7) derecedeki don hadisesi gül üreticilerini mağdur etmiştir.

4- Profesyonel düzeyde bir “Gül” belgeselleri çekilerek   dünyaya Isparta gülü tanıtılmalıdır Isparta’yı sadece gülle anılan bir konumdan çıkarılıp TIBBÎ aromatik bitkiler üssü haline getirilmeli ve Kozmetik Sanayinin gelişmesi için mutlaka teşvik alınmalıdır.

5-Isparta Halıcılığının yaşadıklarını, gülcülükte de yaşamak istemiyorsak,Gül konusunda öncelikli hedefimiz merdiven altı tabir edilen olayla kesinlikle mücadele edilmeli, sentetik gül ürünlerinin satışı ile ilgili mücadele kararlılıkla sürdürülmelidir.

6- Isparta’da Kesme Çiçekçilik

İlimizde gül kadar önemi olan kesme çiçek üretimi hak ettiği yerde değildir. Ülkemizde kesme çiçek üretim ve ihracat merkezi konumunda olan Antalya’da yaz aylarının aşırı sıcak ve nemli olması nedeniyle kesme çiçek üretimi kesintiye uğramaktadır. Bu durum hem yaz aylarında kesme çiçek sektöründe üretim boşluğunun yaşanmasına hem de yurt dışı kesme çiçek alıcılarının başka pazarlara yönelmesine neden olmaktadır. Isparta’da 2000 yılında 20 dekar alanla tamamen ihracata yönelik olarak başlayan karanfil üretimi giderek artmış ve 2013 yılında 460 dekara ulaşmıştır. Karanfilin yanında Kasımpatı (26 da), Lisianthus (2 da), Hüsnüyusuf (1.5 da), Lilium (2.5 da), Statice (1 da), Glayöl (1 da) ve Aster 80.75 da) üretimiyle birlikte Isparta’da toplam 494 dekar alanda kesme çiçek üretimi yapılmaktadır. Isparta’da başta karanfil olmak üzere diğer kesme çiçek türlerinin dikimleri nisan-mayıs aylarında yapılmaktadır.Karanfil hasadı 15 Temmuz’dan itibaren başlamakta ve iklim koşullarına bağlı olarak ekim ayının sonuna kadar devam etmektedir. Sonuç olarak; Türkiye kesme çiçek üretim alanlarının %4.6, karanfil üretim alanlarının ise %10.28’ine sahip olan Isparta, ülkemizde en fazla kesme çiçek üretilen iller arasında Antalya, İzmir ve Yalova’dan sonra 4. sırada yer almaktadır. Bu dediklerimizin yapılabilmesi için ÇİÇEKÇİLİK ORGANİZE SANAYİ mutlaka kurulmalıdır;çünkü “gül çiçeği ve Kesme çiçekçilik” konusunda bu güne kadar hiçbir olumlu adım atılmamıştır

ISPARTA’DA ELMACILIK VE ELMACILIĞIN

PROBLEMLERİ  VE ÖNERİLERİMİZ

Bugün elma denilince Türkiye’de aklımıza ilk gelen illerimizden biri Isparta’dır.Isparta Elmada iç Pazar Sıkıntısı yaşamaktadır.Peki Bu sıkıntı nasıl aşılabilir? İç pazarda kaysı örnek alınabilir.Malatya neyi başarıyor: Teşvikte 4. bölgede olan Malatya “kayısı’sını” Türk Hava Yollarına pazarlıyor.Bu ikramla THY’nin taşıdığı 30 milyon yolcu Malatya kayısısıyla tanışıyor ve Malatya'nın ücretsiz reklamı yapılıyor. Bizler de Malatya’nın ,kayısı için başardığını “elma , gül mamullerimiz ve kiraz için”başarmalıyız.

2000 YILINDA ISPARTA ELMASININ ORTALAMA FİYATI 1 TL

2016 YILINDA ISPARTA ELMASININ ORTALAMA FİYATI 1-1,50 TL

*Girdi maliyetleri son on yılda % 150 artmasına rağmen, ürün fiyatlarında on yıl boyunca artış miktarı % 0Yine TÜİK verilerine göre: 10.yıl sonunda elma fiyatındaki artış % 20 olurken 10. yıl sonunda ilaç, gübre, sulama... vs girdilerde artış  % 150’dir. Mazotta bu neredeyse iki - üç katıdır.

İŞ İŞTEN GEÇMEDEN,ELMABORSASI ve ELMA ÜRETİCİSİNİ

KORUMA BİRLİKLERİ  MUTLAKA KURULMALIDIR

Eğirdir Gölü Havzasında Ekolojik Tarım Desteklenmelidir

ISPARTA’DA HAYVANCILIĞIN PROBLEMLERİ

İlimizde,il bazında sadece 3 yerde hayvancılık yapılabileceği belirlenmiştir. Bu üç yerin dışında hiçbir yerde entegre hayvancılığın yapılması mümkün görülmemiştir. Bu yerleşim alanlarımız, Atabey, Bozanönü, Yalvaç-Sücüllü’dür.Ancak bu sektörde büyük yatırımlar için) ,yatırımcı ve yeterli finans bulunamaması ve komşu illerimizin Burdur ve Afyon’un 3. ve 4. bölgede çok avantajlı konumda olmaları ilimizde hayvancılığın gelişimini engelleyen ana sebeplerdir. Bu görüşümüzü birkaç örnekle destekleyebiliriz:

*Teşvikte, Damızlık Büyükbaş Entegre yatırımları için Isparta’da 500 Büyükbaş şartı aranırken 3. ve4.bölgede yer alan Burdur ve Afyonda 300 Büyükbaş şartı aranmaktadır

* Teşvikte, Damızlık küçükbaş Hayvan entegre yatırımları için Isparta’da 2000 Küçükbaş şartı aranırken 3. ve 4.bölgede yer alan Burdur ve Afyonda 1000 Küçükbaş şartı aranmaktadır.

* Teşvikte, Yine kanatlı entegre yatırımlarında Isparta’da 200 bin kapasite şartı aranırken 3.ve 4.bölgede yer alan Burdur ve Afyonda Kapasite şartı aranmamaktadır.Bu şartlarda Isparta’da hayvancılığın gelişmesi mümkün görülmemektedir. Onun için hayvancılıkta Isparta’nın layık olduğu yere gelebilmesi için bu alanda da teşvikte hak ettiği yeri almalıdır. Sigorta İşveren Teşvik Desteği II. Bölgede kiIsparta’da 3yıl , III. Bölgedeki  Burdurda 5 yıl, IV. Bölgede yer alan Afyon’da 6 yıldır.Teşvikte Vergi İndirimi:  Isparta’da%10,  Burdur’da%20,  Afyonda%30’dur.İşte bu iki sebep bile konunun önemini anlatmaya yeter sanırım. Teşvik konusunda ,Sanayi Bakanlığı  raporunda Isparta Tevikte 3. veya 4. Bölgede yer almalıdır... Derken,  İş Bankasının hazırlattığı Raporda da Isparta’nın Teşvikteki yeri III. Bölge olarak belirlenmiştir.I

BU İKİ RAPOR DAHİ BİR ISPARTALI OLARAK HAK ARAMAMIZ İÇİN YETERLİ BELGEDİR.

Isparta’nın sanayide,tarımda,turizmde teşvikte hak ettiği yeri alarak ilin ekonomisinin canlandırılması gerekmektedir.Çünkü Ispartalı beklenti olarak ekonomisini askere,öğrenciye apartlara ve yurtlara bağlamış. Isparta’nın asker gelecek, öğrenci gelecek iş yapacağız beklentisinden kurtarılması gerekmektedir. Bu beklenti ilin büyümesi için yeterli olmadığı gibi hatta boş hayalden başka bir şey de değildir. Şayet böyle olsaydı son 10 yıldaki ekonomik verilerin bu anlattıklarımızı yalanlıyor olması gerekirdi.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Sanayide,, tarımda, ve, turizmde, , hak, edilen, teşvik, alınmalıdır,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Arşiv
Mersin Escort