Haber Detayı
19 Haziran 2017 - Pazartesi 11:42
 
Eko turizm yeniden doğarız
Dünya’nın en nadide şehirlerinden olan Isparta, ‘İnanç, Doğa, Kültür ve Spor’ turizmleri başta olmak üzere onlarca zengin çeşitliliğe sahip. Bilindiği üzere insanlar yavaş yavaş otellerden kaçıp tatillerini doğada geçirmek istiyor. Tatilcilerin aradığı bütün güzellikler ve imkanlar ise Isparta’da fazlasıyla mevcut.
ISPARTA GÜNDEM Haberi


Turizm açısından oldukça önemli bir bölgeye sahip olan Isparta’da, bu sektörün desteklenmesiyle birlikte yüzlerce sektör de aynı anda ayağa kalkacak. Bununla birlikte şehirde ekonomik anlamla büyük hareketlilik başlayacak. 

Isparta Girişimci ve Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Hasan Büyükçam ise turizm çeşitliliğimiz ve zenginliğimiz hakkında şu açıklamayı yaptı; “

EKO PAZAR

Bu Proje Kapsamında Yakaörende Yapılacaklar:

Eko Pazar kurulacak,Bölge’de Ev Pansiyonculuğu özendirilecek. Gölcük Bilim ve Kongre  Turizm Merkezi olmalıdır. Günümüzde Bilim İnsanları’nın kongreler için nem olmayan, oksijeni yüksek noktaları tercih sebeplerinden biridir.Bu noktadan hareketle Gölcük’te ‘Bilim ve Kongre Turizmi’,için gerekli alt yapı çalışmaları yapılmalıdır .

YAZILI KANYON TABİAT PARKI

Isparta ili Sütçüler ilçesinde bulunan kanyon ve tabiat parkı. Yazılı denmesinin sebebi kanyonda büyük bir kaya üzerinde eski yunan şairlerinden Epiktetos'un Hür İnsan Üzerine Bir Şiir'inin yer almasıdır. Aziz Paul, Perge'den Pisidia Antiocheia'ya giderken bu kanyondan geçmiştir. Bu yüzden kanyon, hıristiyanlar ve din turizmi için de kutsal yerlerden birisi sayılıyor.Bitki örtüsü, yaban hayatı çeşitliliği ve eşsiz manzara güzelliği bölgenin kaynak değerleri oluşturur. Sahada adını Tabiat Parkına veren, henüz araştırması yapılmamış arkeolojik değeri olan bir yazıt bulunmaktadır.Alan içerisinde konaklama tesisi bulunmamaktadır. Bu konuda gereki adımlar atılmalıdır.

BAŞPINAR TABİAT PARKI

Aksu ilçe merkezine 7 km mesafededir. Saha eko turizm anlamında önemli bir potansiyele sahiptir. Alanı Antalya’dan gelerek yaz sıcaklarında tercih eden oldukça fazla ziyaretçi bulunmaktadır.Suyun gözünün bu alan içerisinde olması, botanik turlara, yaban hayatı gözlemlerine Çadırlı kampa uygun olmasını sağlamaktadır.

EĞİRDİR, CAN ADA YEŞİL ADA VE EĞİRDİR GÖLÜ,

468 km² yüzölçümü ile Türkiye’nin 4. büyük gölüdür. Deniz seviyesinden yaklaşık 917 metre yükseklikte bulunan göl, ortalama 14 metre derinliğe sahip olup en derin noktası 16,5 metre cıvarındadır. Genelde camgöbeği renginde olan göl; bazı gün ve saatlerde değişik renklere büründüğü için halk arasında yedi renkli olarak anılmaktadır.Zengin balıkçılık ve kerevit potansiyelinin yanı sıra, sulama ve enerji üretimi bakımından da büyük önem taşıyan gölden, çevredeki tarım alanlarının sulanmasında yararlanıldığı gibi, ortalama 25 km uzunluğundaki bir kanalla bağlandığı ve Eğirdir'in güneyinde küçük bir göl olan Kovada Gölü'nü de beslemekte ve dolayısıyla Kovada l ve ll hidroelektrik santrallerinin su ihtiyacı da bu gölden karşılanmaktadır. Ayrıca, 1994 yılı sonlarında tamamlanan tesislerle Isparta’nın içme suyu ihtiyacının bir bölümü de Eğirdir Gölü’nden sağlanmaktadır. Gölde, Eğirdir’e bir karayoluyla bağlanmış bulunan iki küçük adacık bulunmaktadır. Birincisi Can Ada, ikincisi ise Yeşilada’dır. Can Ada;Eğirdir ile Yeşilada arasında yer alan ve 7 dönümlük (7000 m²) bir alana sahip olan küçük bir adacıktır. Yerleşim alanı olmayıp, çadır ve karavan turizmi ile piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Atatürk ün Eğirdir'i ziyareti sırasında Canada, 1 Şubat 1933 tarihli Belediye encümeni kararıyla kendisine hediye edilmiş, daha sonra Atatürk ün mirasçılarına, onlardan da Eğirdir Belediyesine geçmiştir. Yeşil Ada : Eğirdir'in en güzel turizm bölgesi olan adada, doğa güzelliklerinin yanında Aya Stefanos Kilisesi gibi tarihi zenginliklerde bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turistlere hizmet veren balık lokantaları ve ev pansiyonculuğu gelişmiştir.Dünyanın sayılı tatlı su göllerinden olan Eğirdir Gölü için Özel Hüküm Yasası ile koruma altına alınmaya çalışılmaktadır; ama yılda 25 Bin Ton zirai ilaç Eğirdir Gölü’ne ve yer altı su kaynaklarına karışıyor. Eğridir havzası için “tarımda teşvik” çıkartılmalı “Ekolojik Tarım’ı” destekleyen projeler ivedilikle hayata geçirilmelidir. Arıtma projelerinde “Şehircilik ve Çevre Bakanlığı”nın desteği sağlanmalıdır. Göller Bölgesinin merkezi konumunda olan Eğirdir ilçesi için göl turizminden bahsetmek doğal olmalıdır. Çünkü dünyanın pek çok ülkesinde doğal göl ve yapay göller pek çok turistlik aktivitenin oluşturulduğu yerler olarak değerlendirilmektedir. Eğirdir uzun süreden beri turistlerin rağbet ettiği bir beldedir. Bölgedeki sınırlı sayıdaki otel ve pansiyonlar turizm mevsiminde dolmaktadır. Ancak, mevcut tesislerin sayı ve nitelik olarak sınırlı olması nedeni ile mevcut potansiyelden yeterince yararlanıldığı söylenemez. Yörede ulaşım imkanlarının devamlı gelişmesi ve 1997 yılında Isparta Havaalanı’nın devreye girmiş olması yöredeki turizmin canlanmasına imkan sağlamaktadır. Geçmişte Eğirdir ve yeşil ada yaz aylarında turist kaynarken bakımsızlık ve proje eksikliğinden kan ağlamaktadır. İşte bu gerçeklerin ışığı altında, Turizm konusundaki eksikliklerimizin bir an önce giderilmesi gerekmektedir.

ERTOKUŞ MEDRESESİ VE SÜLEYMAN DEMİREL DEMOKRASİ MÜZESİ

 Ertokuş Medresesi : Malazgirt Zaferi ile Anadolu egemenliğinin Selçuklulara geçmesinden sonra, Atabey’i 1224’de Alâaddin Keykûbat’ın Sûbaşısı Antalya Valisi bulunan Mubârizüddin Ertokuş’un almasından sonra Agros’a (Atabey’e), Ertokuş tarafından  1224 yılında inşa ettirilmiştir. 13. Yüzyıl başlarında  tamamen Türkleşen bölgede, önemli bir yerleşim merkezi olarak beliren  Atabey’deki Medrese, Osmanlı Devleti eğitim sistemi içinde de fonksiyonunu sürdürmüştür. Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi:Türkiye'nin siyasi tarihine ışık tutan Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel adına Isparta'nın Atabey İlçesi'ne bağlı İslamköy Beldesi'nde yapılan Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi, üzerindeki 8 kubbe ile dikkat çeker. Kubbelerden büyük olanı Demirel'in cumhurbaşkanlığı yaptığı dönemi, diğer 7 kubbe ise başbakanlık dönemini simgeler.

İLİMİZDE ALTERNATİF TURİZM FAALİYETLERİ

Safari

Halen ilde jeep safarisi dönüşümlü olarak yapılmaktadır.

Jeep Safari Parkurları

1. Eğirdir-Kovada Gölü Milli Parkı-Çandır Kanyonu (60 km)

 2. Eğirdir-Yılanlı Köyü-Aksu Sorgun Yaylası (40 km)

 3. Eğirdir-Yılanlı Köyü-Aksu-Yakaavşar-Pınargözü Mağarası (85 km)

 4. Eğirdir-Akpınar Köyü-Eğirdir Sivrisi Prostanna Antik Kenti (8 km)

 5. Eğirdir-Yukarıgökdere Köyü-Kasnak Meşesi Milli Parkı (28 km)

 6. Eğirdir-Bedre Koyu-Barla-Kaya Mezarları (Hoyran gölü alanı) (95 km)

 7. Antalya-Beşkonak-Kesme-Kasımlar-Aksu-Eğirdir (180 km)

 8. Eğirdir - Kovada I Hidroelektrik santrali - Aşağı Gökdere Orman Yolu,

 Su Çatı Altınbaş Su Fabrikası - Kovada Gölü üzerinden Eğirdir. (80 km)

 9. Eğirdir - Isparta - Gelincik Köyü - Teke Sarayı - İnsuyu Mağarası

-Sagalassos Antik Kenti -Isparta Parkuru (200 km.)

 10. Isparta - Çukurköy - Kapıkayası Antik Kenti (60 km)

Kamp-Karavan Turizmi

Bölgenin doğal değerleri, araba ve karavan ile seyahat eden turistler için önemli bir tercih sebebidir. Ancak, yörede çok basit şekilde düzenlenmiş kamping sahaları olmakla beraber bunların sayıları ve hizmet düzeyleri yeterli değildir. Az bir yatırımla geliştirilecek kampingler, yörenin tanınması ve turistlerin bölgeye daha sık gelmelerine yardımcı olacaktır. Özellikle Eğirdir ve Beyşehir Gölleri kıyılarında daha organize şekilde düzenleme çalışmaları sürdürülmektedir. Kamping sahaları ayrıca, civardaki yaylalarda, ormanlık sahalarda kamp ve karavan turizmine cevap verebilecek turistik mahalleler de vardır. Bu alanlarda nitelikli, standartlara uygun sağlam bir alt yapıya sahip kamp alanlarının kurulması ile kamp ve karavan turizmi hızla gelişecektir. Bu çalışmalarda öncelikle Orman Bölge Müdürlüğü tarafından kurulmuş olan orman içi dinlenme ve kamping sahaları ele alınmaktadır. Eğirdir Bedre Koyu Özel İdare Tesisleri, Eğirdir Altınkum Plaj Kamping Tesisleri (Mavi bayraklı), Eğirdir Can Ada, Eğirdir Kovada Milli Parkı içerisinde kamp yapılabilir. Çandır Yazılı Kanyon girişinde ve Gölcük Gölü Turizm Merkezi ve Kızıldağ Milli Park alanları kamp ve karavan turizmine açıktır.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Eko, turizm, yeniden, doğarız,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Arşiv
Mersin Escort